Na podstawie tego zdjęcia wydano pocztówkę poświęconą 41 żołnierzom niemieckim, którzy zginęli w okolicach Charsznicy (wówczas Stacja Miechów) dnia 3 listopada 1914 roku. Napisy na krzyżu - w tłumaczeniu Jerzego Malatyńskiego zamieszczone w książce "Miechów na dawnych pocztówkach" - brzmią następująco:
"Jeśli wróg nas tu znajdzie, niech pozwoli nam spoczywać w pokoju
Byliśmy kolejarzami i zrobilismy mu wiele kłopotu
Zablokowaliśmy mu drogę do niemieckiej ziemi
I nasz czyn potwierdziliśmy naszą śmiercią"
"Chociaż wrogowie przyszli i pozostawili nas w spokoju
My pognalismy ich znów na północ
Austriaccy kolejarze przygotowali pociąg na nowo
Znaleźli nasze groby i ozdobli je swoim żalem"
"Tu spoczywają w pokoju niemieccy i austriaccy wojownicy"
Mogiła znajduje się w pobliżu linii kolejowej Kielce-Katowice i ma formę niewielkiego pagórka usytuowanego na planie prostokąta. Początkowo na mogile znajdował się przedstawiony wyżej krzyż, w późniejszym czasie zamontowano tablicę/tablice z imionami i nazwiskami niemieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas ekspolozji materiałów wybuchowych wywołanej zderzeniem pociągów. W piśmie z dnia 25 lutego 1928 roku podano, że "cmentarz wojskowy niemiecki mieści 3 groby, a mianowicie: grób ogólny mieszczący 40 osób z mogiłą u podnóża której - przy schodach wejściowych - znajdują się 2 groby z napisami 1) Lejtnant Herman Viczbej (Viebig?) i 2) Gefr. Eriel Meyer, 27/9.1914 r." Na szczycie mogiły znajdował się kamień z niemieckim napisem - Według J. Pałosza: Den Heldentod fur Vaterland erlitten im schwereren Dienst am 3/11 1914. Tekst podany w piśmie z 1928 roku zawierał literówki, co można zobaczyć na zdjęciu poniżej. Data na mogile u stóp kurhanu wskazywała, że gefr. Meyer zginął we wrześniu 1914 roku; być może był on żołnierzem armii austro-węgierskiej - mogłyby to potwierdzać słowa o "niemieckich i austriackich wojownikach" wypisane na krzyżu.
Wymiary cmentarza w 1928 r.: 23 m. x 14 m., wymiary mogiły 13 m. x 4 m.
Prawdopodobnie tablice które znajdowały się na kurhanie, zostały wykorzystane po II wojnie światowej do wzmocnienia ogrodzenia kościoła parafialnego w Uniejowie. Dziś (2018) na szczycie znajduje się współczesna tablica z informacją:
"Tu spoczywa czterdziestu jeden
żołnierzy armii niemieckiej,
którzy zginęli podczas katastrofy
kolejowej 3 listopada 1914 r."